Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Killuke kõrgmoodi Tallinna kesklinnas

Ei ole vast üllatus, et vabatahtlikke kaasatakse väga eriilmelistesse ja eripalgelistesse valdkondadesse ning sobivaid võimalusi peaks jätkuma kõigile.

Võidukollektsioon Perpetuum mobile. Foto: Mark Slavin.
Võidukollektsioon Perpetuum mobile. Foto: Mark Slavin.

ERKI Moeshowst on kuulnud küllap iga eestlane, kes vähegi moodi või riietumist oluliseks peab. Esimese moeetenduse korraldasid toonased kunstitudengid juba 1982. aastal. Tookord suudeti omal algatusel ning julgete ja ootamatute lavalahenduste ja kollektsioonidega publik üllatusest õhku ahmima panna. Traditsioon oligi sündinud. Tänasel päeval võib kõhklusteta öelda, et pea iga Eesti moelooja on sel showl esinenud oma (esma)kollektsiooniga.

Foto: Mark Slavin
Kollektsioon Constructionism backround. Foto: Mark Slavin

Sel aastal tähistas ERKI Moeshow oma 30 juubelit suurejoonelise etendusega kunagisel ERKI hoone asupaigal Tartu maantee 1. Parkimisplatsile rajati ajutine hoone, mis võimaldas ka möödujatel viivuks laval toimuvast osa saada. Aastate jooksul on moeshow kasvanud järjeks suuremaks ja rahvusvahelisemaks. Käesoleval aastal võttis ERKI Moeshowlt osa 20 disainerit neljast riigist. Sel aastal hindas esmakordselt kollektsioone rahvusvaheline žürii.

Kuigi Kunstiakadeemia toetab vägagi moeshow korraldamist, sünnib suurejooneline moeetendus suuresti siiski vabatahtlike abiga. Kogemusi jagab moeshow vabatahtlike koordinaator Tuuli Dmitrijeva, kes teenib igapäevast leiba hoopiski laborandina.

Korraldustiim koosneb ligikaudu 20 vabatahtlikust. Suur osa korraldajaid on ka ise tudengid ning paljud neist panustavad ürituse korraldamisse oma õpitava eriala piirides, et saada tulevaseks tööeluks vajalikke kogemusi. Abilisi kaasatakse loomulikult ka väljastpoolt akadeemiat ning esmajoones sellistesse rollidesse, kuhu on vaja üheaegselt kümneid kätepaare, et kõik õigeks ajaks valmis jõuda. Näiteks on abi vaja enne showd lava ja siseruumide ettevalmistamisel: vaja on tõsta, tassida, nihutada, kinnitada ja paigutada. Vahetult ürituse eel on vaja abi piletite kontrollimisel ning kohtade ette näitamisel. Sel aastal kaasati sedalaadi tegevuste juurde kümmekond asjalikku noort, kellest osa on käinud showl abiks juba mitmendat aastat järjest. Suurem osa vabatahtlikke on krapsakad neiud, kes tunnevad huvi moemaailma vastu. „Kes moodi õpib või õppima minna tahab, saab moeshowl hindamatuid kogemusi,“ usub Tuuli.

Foto: Mark Slavin
Kollektsioon Driver City. Foto: Mark Slavin

ERKI Moeshow on vajanud heade inimeste abi juba aastaid. Kuna unistused ja ideed muutuvad igal aastal siis on vaja erinevatel aastatel erinev hulk inimesi appi – kuid ilma abilisteta kohe üldse ei saa. Tuuli teab, et vabatahtlikke kannustab suur tahe ja soov aidata: „Head inimesed tahavad aidata sõltumata sellest, millise projektiga on tegemist. Muidugi juhtub ka seda, et vabatahtliku soov aidata väheneb või kaob, elu muutub ning juhtuvad ootavad: kas see on kõik arusaadav. Vabatahtlikega töötades on oluline aru saada, et mitte midagi ei saa võtta iseenesest mõistetavana. Oluline on märku anda, et iga vabatahtliku panus on moeshow sündimise juures väga oluline.“ Tuuli on märganud, et peaaegu igale vabatahtlikule meeldib olla osa meeskonnast, eriti sellisest, kus nende tööd ja panust hinnatakse ja väärtustatakse – universaalne näpunäide igale vabatahtlike kaasajale.

Kirja pannud Anu Viltrop

Tagasi nimekirja