Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Spordipisik massidesse

Scult_logo_2-page-001Eestis tegutseb kõige rohkem vabatahtlikke kohaliku elu edendamise ning looduskaitse valdkonnas. Küllap annab siin tunda armastus oma kodukandi vastu aga näiteks ka traditsiooniliseks saanud Teeme Ära kampaania. Maailmas on kõige populaarsemaks vabatahtlike panustamisvaldkonnaks aga hoopiski sport.

Tõtt öelda ei toimu ei Eestis ega kogu maailmas ilmselt ühtegi spordivõistlust vabatahtlike abita. Näiteks Rio olümpiamängude toimumisse panustas lisaks palgalistele töötajatele üle 70 000-pealine vabatahtlike armee.

Spordivaldkonna vabatahtlikud panustavad nii otseselt ürituse korraldamisse ja läbiviimisse kui ka treeneritena, klubi- ja meeskonnajuhtidena, noorte juhendajatena jne.

Liikumine ehk kehaline aktiivsus peaks kuuluma iga inimese igapäevaellu olenemata tema elukohast, soost, vanusest, haridustasemest ja muudest asjaoludest. Liikumine toetab meie füüsilist ja vaimset tervist. Viimase aja uuringud näitavad murettekitavat tendentsi – meie lapsed ja noored liiguvad üha vähem. Mõtle kuidas tahad: need on meie tulevased haiged keskealised, kelle ravi me suure tõenäosusega kinni maksta ei jaksa.

Iga laps peaks iga päev vähemalt 60 minutit mõõduka kuni tugeva tempoga liikuma. Targemad teavad, et nii aktiivselt liigub vähem kui 20% meie lastest. Seejuures kipub liikumisharjumus olema madalam pigem tüdrukutel, murdealistel, rasvunutel ja koolis vähem edukamatel lastel. Sportimisvõimaluste parandamine kedagi rohkem liikuma ei pane, vaja on värskeid ja teistmoodi lahendusi.

Asjaosalised teavad, et vabatahtlikel on spordi- ja liikumisaktiivsuse kasvatamisel väga oluline roll. Seetõttu ongi Eesti spordiaktivistid ja ettevõtjad lükanud käima rahvusvahelise spordivabatahtlike liikumise SCULT, mis ühendab igas vanuses särasilmseid vabatahtlikke, ägedaid spordisündmuste korraldajaid ning spordiklubisid.

SCULT.com on infojagamise portaal, mis aitab spordivabatahtlikel leida spordisündmusi ja -klubisid, kus kaasa lüüa, seda nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt. Spordisündmuste korraldajatele ja spordiklubidele pakutakse omakorda head võimalust ennast vabatahtlikele esitleda ja neid oma tegevustesse kaasata. Lisaks sellele käiakse koolides SCULT-i võimalusi tutvustamas ning noori innustamas, et neile juba võimalikult varajases eas liikumispisikut sisse süstida.

SCULT ja noored vabatahtlikud

Mia Emilie Valtenberg ja Eliise Marie Leetsar lõpetasid käesoleva aasta kevadel Tallinna 21. kooli 9. klassi. Hoolimata tihedast koolilõpugraafikust, innustusid neiud SCULT-i ideedest ning leidsid terve õppeaasta jooksul aega käia vabatahtlikuks.

„Kui SCULT tuli kooli oma tegemisi tutvustama, kutsus kehalise kasvatuse õpetaja meid ka kuulama ja see oli väga vinge ja inspireeriv!“ meenutavad tüdrukud.

„Esimene suurem asi, mida koos SCULT-iga tegime oli kooli tervisenädal. Me planeerisime, korraldasime, otsisime sponsoreid ja inimesi, kes rääkima tuleks. Varasemalt olen käinud vabatahtlikuks erinevatel jooksuvõistlustel,“ jutustab Eliise Marie. SCULT-i vahendusel on Eliise Marie käinud vabatahtlikuks näiteks ka Tallinna võimlemispeol ning Eesti-Belgia valikmängul. Valikmängul tegutses ta VIP-alal, viis läbi küsitlusi, juhtis inimesi oma kohtadele ning jagas kavasid ja algkooseisu. Eliise Marie kõige esimene vabatahtliku kogemus oli aga möödunud aastal Ironmani Triathlonil. Sealt tuli ka teadmine, et spordivõistlustel abiks olemine on tore ja lahe.

Mia Emilie käis viimati abiliseks Helsinki poolmaratonil, kuid kõige esimene üritus SCULT-i kaudu oli Viljandi järve jooksul. Mia vabatahtliku tegevuse kogemus on aga märksa pikem: „Minu vanemad on utsitanud mind igale poole appi minema. Näiteks olen käinud aastaid kaitseväe suvepäevadel ja spordipäevadel. Olin kohtunikuks või aitasin midagi muud teha. Viimased kolm-neli suve olen käinud jaanipäeva paiku Võrus abiks ühel naiskodukaitse üritusel,“ jutustab neiu ning lisab: „Alguses ei saanud ma aru, et ma olin ka siis vabatahtlik, see teadmine on minuni jõudnud alles hiljuti.“

SCULT-i lihtsust ja mugavust kiidavad nii Eliise Marie kui Mia Emilie. „SCULT-i lehel on lihtne valida endale huvitavaid üritusi, lisaks aitab SCULT koordineerida ja planeerida. Sedasi on vabatahtlikuks minemine väga, väga lihtne,“ selgitab Eliise Marie.

Liikumisharjumust peavad tüdrukud väga oluliseks. Mia Emilie on tegelenud kümme aastat tantsimisega. „Mõnikord käin ka jooksmas. Kehalise kasvatuse tunnis mulle jooksmine üldse ei meeldinud, aga kui ma ise saan valida, kui tihti, kui kaua ja kui pikalt ma jooksen, siis see täitsa meeldib mulle,“ julgustab Mia Emilie noori omal käel sobilikke liikumisvõimalusi otsima. Kevadisel eksamiperioodil Eliise Marie igapäevaselt sporti teha ei jõudnud, kui plaanib suvel jooksmise uuesti tõsiselt käsile võtta.

Millist kasu toob spordivabatahtlikkus?

Kui küsin, mida vabatahtlikuks olemine tüdrukule õpetanud on, vastavad noored kui ühest suust: suhtlemisoskust! „Ma ei ole väga julge suhtleja, kuid vabatahtlikuna ei ole mul probleemi pöörduda võõraste inimeste poole ning vestlust arendada,“ selgitab Eliise Marie. Mia Emilie kinnitab sama: „Helsinkis olin pakihoius ning inimesed pöördusid meie poole ikka soome keeles. Pidin õppima kiiresti reageerima ning julgelt teises keeles vastu rääkima. Nüüd ma ei pelga enam võõra inimese juurde minna ja talle oma abi pakkuda. Ühtlasi sain Helsinkis parandada oma inglise keele oskust.“

Kuhjaga uusi tutvusi saab ka. Igal spordiüritusel on vabatahtlike seltskond jälle teistsugune ning tuttavaid saab nii kodupiirkonnast, teisest Eesti nurkadest kui ka välismaalt.  Tüdrukud soovitavad igal noorel vabatahtlikku tegevust proovida. Isegi kui alguses tundub ebamugav minna võõraste inimeste keskele, tulevad vabatahtlikuks üldjuhul toredad ja väga toredad inimesed. „Vabatahtlikuks olles leiad uusi sõpru ja tuttavaid, saad uusi kogemusi ja tasuta särke loomulikult ka,“ loetleb Eliise Marie.

Noored loodavad vabatahtlikku tegevusega jätkata ka tulevikus, hoolimata sellest, mis elu ette toob: tuleb leida lihtsalt tasakaal vabatahtlikuks olemise, sportimise ja muude kohustuste vahel. Mõlemad neiud jätkavad õpinguid 21. kooli 10ndas klassis, kuid Eliise Mariet ootab ees põnev õpilasvahetusaasta Argentiinas.

Kirja pannud Anu Viltrop

Tagasi nimekirja