Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Vabatahtlik ja töötasu?!

Vabatahtlike Väravasse jõuab aeg-ajalt kuulutusi, kus vabatahtlikule pakutakse erinevate ülesannete täitmise eest muuhulgas ka raha, töötasu. Selliseid kuulutusi väravas loomulikult ei avaldata, sest vabatahtlik tegevus eeldab muuhulgas ka seda, et vabatahtlik ei saa tehtu eest materiaalset kasu.  Aga miks selline ettepanek vabatahtlike töökuulutustesse üldse tekib?

Säärast teguviisi on tihtipeale põhjendatud asjaoluga, et vabatahtlikud kippuvat ära kaduma ning pakutava rahasummaga loodetakse vabatahtliku motivatsiooni ärksana hoida. Allakirjutanu hinnangul on sellisel juhul ilmselt vabatahtliku tegevuse planeerimisel ja kavandamisel midagi vajaka jäänud. Kas tegevused on vabatahtlikule sobilikud ja jõukohased? Kas vabatahtike värabamiskanalid ja -protsess on sobilikult valitud? Kas vabatahtlike juhendamisele, koolitamisele ja tegevusele tagasiside andmisele pööratakse piisavalt tähelepanu? Kas teie vabatahtlikud teavad, mis on teie tegevuste ja teie ühenduste väärtused ja eesmärgid ning kas need kõnetavad teie vabatahtlikke?  Kas te üldse teate või olete mõelnud, mis võiks teie (tulevasi) vabatahtlikke motiveerida?

Vabatahtliku tasu tehtud töö eest on head emotsioonid, uued oskused, uued sõbrad ja tuttavad jms.

Loomulikult on inimesele tehtud töö eest tasu maksmine täiesti mõistlik, kuid sellisel juhul otsitakse oma tegevuste juurde ju töötajaid, teenusepakkujaid vms. Ning sellisel juhul tuleb töötasult maksta ka maksud.

Vabatahtliku tegevuse nö hinnastamisel on pigem teistsugune, mõtteline eesmärk. Näiteks võib vabatahtlike tööpanusele rahalise mõõtme lisamine anda täiendavaid argumente huvikaitsetegevustes või projektitaotlustes. Kunagi ei tohiks aga unustada, et vabatahtlikkus ei ole lihtsalt tasuta töö, vaid see ühtlasi loob vastutustundlikku, ärgast ja kaasavat ühiskonda. Kuidas me päriselt saaksime päriselt rahasse ümber arvutada seda, kuidas täiesti tavalised inimesed teevad imetlusväärseid ja erilisi asju?

Mõtiskles Anu Viltrop

Tagasi nimekirja