Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Aitamine on imelihtne!

Me tahame olla head ja hoolivad, märgata abivajajaid. Me tahame otsustada ise. Tahame kergust oma ellu. Vähem püsikohustusi ja rohkem lihtsaid lahendusi. Kodanikuühiskonda tervikuna kannustab soov luua rohkem innovatiivseid lahendusi sotsiaalsete probleemide lahendamiseks. Rohkem loovust ja startupi-laadset mõtlemist! Helpific on kõik ülalkirjeldatu ja rohkemgi veel.

Mis on Helpific?

Helpific on olemuselt lihtne veebiplatvorm, mis viib kokku abivajajad (esmajoones erivajadustega inimesed) ja inimesed, kes abi pakkuda soovivad. Platvormi üks loojaid Keiu Roosmägi kommenteerib: „Tallinna ja Harjumaa Puuetega Naiste Ühingut juhtides tajusin alatasa, et riik ei suuda erivajadustega inimestele tagada erinevaid sotsiaalteenuseid viisil ja mahus, milles nad seda reaalselt vajavad, näiteks isikliku abistajat või transporditeenust. Mõtlesin väga pikka aega, kuidas sellist probleemi lahendada.“

Pildil: Helpificu meeskond Keiu Roosimägi, Annika Amenberg, Tom Rüütel
Pildil: Helpificu meeskond Keiu Roosimägi, Annika Amenberg, Tom Rüütel

Samal ajal mõtiskles Annika Amenberg, kuidas pääseda võimalikult lihtsalt abivajajateni: „Ma tahtsin ja tahan väga aidata, nii nagu oskan. Samas ei taha ma töö ja muu elu kõrvale liiga suurt kohustust võtta, aga ma hea meelega sisustan oma vaba aja hea ja kasuliku tegevusega.“ Erivajadusega inimesel on aga abi palumine sageli raske, ei taheta tüliks olla. Kardetakse sõpru ja tuttavaid liigselt koormata.

Annika ja Keiu said kokku Garage48 häkatonil[i] ning sündis veebiplatvormi idee. Rakenduse kallal töötas rahvusvaheline meeskond, kuhu kuulus nii puuetega kui puueteta inimesi, arendajaid, sotsiaaltöötaja, aga ka turundusinimesi, disainereid jpt. Kui enne arendusnädalavahetust mõeldi veebilehe kaudu pakkuda isikliku abistaja teenust vabatahtlikkuse alusel, siis üsna pea lihtsustus kontseptsioon märgatavalt: pakkuda inimeselt inimesele ühekordset võimalust aidata üksteist just kohalikus kogukonnas.

Hetk Uue Maailma festivalilt. September 2015
Hetk Uue Maailma festivalilt. September 2015

Nii abivajaja kui ka abistaja saab teha Helpificu lehele kasutajakonto, kus on võimalik kirjeldada, millist abi on vaja ja/või millist abi kasutaja saab pakkuda. Näiteks on sul vaja abi, et keegi hommikul enne tööleminekut su koduukse lukku keeraks või sul on pärast tööpäeva lõppu vaba hetk, et liikumisraskustega inimese eest poest läbi hüpata. Või oled kõndija ja nägija ning sulle meeldib jalutada? Võta üks vaegnägija kaasa, ta oskab seda kindlasti vääriliselt hinnata.

Taoline veebiplatvorm hägustab ühtlasi piire: oled sa siis abivajaja või abistaja? Erivajadusega inimesel on palju erilisi oskusi, mida teistega jagada. Liikumispuudega inimene võib vajada abi poeskäimisel, kuid saab samal ajal meelsasti abistada näiteks vajaliku kirjatüki loomise või toimetamisega.

Helpific on kannustatud ideest, et sotsiaalvaldkonna vabatahtlikul ei ole vaja erioskusi, piisab heast tahtest ja inimlikkusest. Ei ole vaja olla sotsiaaltöötaja, et pakkuda seltsi, aidata poes käia, olla jalutuskaaslane jne. Helpific aitab meis kasvatada hoolivust ja kogukonnatunnet ning arusaamist, et erivajadusega inimesed saavad samuti ühiskonda samaväärselt panustada.

Millised on tulevikuplaanid?

Helpific pole kaugeltki valmis. See muutub ja areneb nii nagu tekivad finantsid ja nagu selguvad kasutajate vajadused. Näiteks tekivad peagi kommenteerimise ja laikimise võimalused, et saaks esile tõsta kõige pikajalisemad ja usaldusväärsemad abistajaid. Keiu lisab: „Ma arvan, et Helpific on tuleviku Facebook. Ma arvan, et sellest saab koht, mille sisu igal vabal hetkel üle vaatad ja valid välja sobivad abi- ja aitamispakkumised.“

Asutajad loodavad, et Helpificu tulevik on suur. Näiteks võiks edasapidi vabatahtlike abipakkumiste kõrvale tekkida võimalus tellida spetsiifilisemaid tasulisi teenused. Lisaks saab abivajajale annetada raha mõne sellise teenuse ostmiseks. Miks ei võiks tulevik olla aga hoopis selle päralt, et erivajadusega inimene saab ise oma sotsiaalteenuste eelarvet planeerida ja kulutada?

Helpificu pakutaval lahendusel on kindlasti tulevikku ka väljaspool Eestit, sest kogukondlikku ja inimlikku hoolivust ei ole kunagi liiga palju.

Juba sel reedel, 16. oktoobril toimub Tartus Helpificu korraldatav arutelu “Ettevõtluse edendamine erivajadusega noori ja vabatahtlikke kaasates.”  Tule, võta osa!

Kirja pannud Anu Viltrop

 

[i] Häkaton (ingl hackaton) – programmeerimismaraton, intensiivne tarkvaarendusmaraton

Tagasi nimekirja