Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Ajanappus kimbutab? Teeme siis aega juurde!

Meie elujärg on muutunud üha paremaks ja jõukamaks: oodatav eluiga aina pikeneb ning tehnoloogia on aidanud meil automatiseerida ja kiirendada paljusid protsesse. Ometigi keerleb meie elu täistuuridel ning näib üha enam hoogu koguvat. Meil on hirmuspalju teha, kuid meil on selle kõige jaoks liialt vähe aega. Sestap me tihti kiirustame ja tormame ega  jõua pea millessegi korralikult süveneda.

Äsja valminud vabatahtliku tegevuse uuring toob välja, et viimase 12 kuu jooksul ei ole üheski vabatahtlikus tegevuses osalenud 51% elanikest. 34% juhul nimetati põhjusena ajapuudust, mis on olnud peapõhjendus ka 2013. ja 2009. aastal.

Tõsi, meil kõigil on täpselt 24 tundi ööpäevas ning sellest peab jaguma tööks, vabaks ajaks, hobideks ja kõigeks muuks, kuid ometigi on viise, kuidas “aega juurde teha”.

2012. aastal Ameerika Ühendriikides läbiviidud uuring pakub mõtlemisainet ka tänasesse päeva. Nimelt võib selle uuringu põhjal väita, et vabatahtlikuks olemine loob illusiooni, justkui oleks meil aega rohkem. Nimelt kui me kasutame aega mõtestatult ja efektiivselt näiteks teiste aitamiseks, tunneme päeva lõpus rohkem rahuldust oma saavutustest ning ajakasutusest. Pidevalt kiirustades aga ka logeledes ning aega surnuks  lüües samasugust rahuldustunnet paraku ei teki. Uuring viitab ka sellele, et kui oleme kord vabatahtlikuks olemist juba proovinud (ning kogemus on olnud hea), siis oleme valmis aega annetama veel ja veel…

Kirja pannud
Anu Viltrop

Tagasi nimekirja