Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Käärime käised üles ehk kodanikualgatus Lihula moodi

Ei ole just tavapärane, et ühe väikese kooli suursündmus võidab Ettevõtliku Kooli vabariiklikul konkursil parima noorte algatuse tiitli või et ühe maapiirkonna valla kogukond saab kaasa elada riiklikele spordivõistlustele, kus on stardis sadu osalejaid ning korraldusmeeskonna liikmeteks ja tublideks vabatahtlikeks kümnete kaupa kohalikke inimesi.

Lihula discgolfi rada. Foto: Liset Kuusik
Lihula discgolfi rada. Foto: Liset Kuusik

Ei saa pidada tavapäraseks ega enesestmõistetavaks seda, et väikesed poisid saavad võtta oma discgolf’i kettad, jalutada mõisamäele – kohalike noormeeste omaalgatuse raames rajatud discgolfi rajale – ning tulla sealt tagasi õhetavate nägudega, ise rõõmsalt kilgates: “Me saime suurte meestega koos mängida!”  

Üheskoos ja ühes suunas

Kodanikualgatus ja vabatahtlikkus on need kaks sõna, millega iseloomustada paljusid Lihula valla selle aasta sündmusi ja tegemisi. Olgu teemaks tasuta õigusabi, Lihula Eurovisioon, nelja põlvkonnaga Maale Elama messil käimine, riiklike spordivõistluste korraldamine, tööta jäänud õmblejatele uue tööandja leidmine, turvalisuse ümarlauad, Mullihotelli abil välismeediasse pääsemine või valla uudisteportaali ja ajalehe sisu loomine: kaasamõtlejate ja -tegutsejate ring on lai ning enamik inimesi panustavad vabatahtlikena.
Kuigi valdkonnad ja teemad on erinevad, kumab kõikjalt koostegutsemise ning ühes suunas liikumise jõudu. Ning otse loomulikult on kõigi nende ettevõtmiste taga hulgaliselt inimesi, kes on valmis väsimatult kodukoha heaollu panustama.

“Kui meie enda silmad säravad ja me ise väga-väga usume sellesse, mida me teeme, on inimesed nõus kampa lööma. Tean oma kogemusest, et kui millessegi siiralt uskuda ja selle nimel visalt ning järjekindlalt tegutseda, on võimalik ellu viia ka esialgu utoopilisena tundunud plaane ja unistusi,” kommenteeris Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos, kes on oma elus olnud aastaid tegev ka nö kolmandas sektoris ning vabatahtlik töö on tema jaoks väga tuttav teema.

Lihula Eurovisioon läks lumepalllina veerema

Stiilinäide Lihula eurovisioonilt. Foto: Ain Saare

Lihula Gümnaasiumis on saanud toredaks traditsiooniks korraldada igal kevadel mingi suurem sündmus, kuhu on kaasatakseterve koolipere. Selle kevade tippsündmuseks sai Eurovisoon.

200+ koolipere liiget, kellelt tuli Eurovisiooni sisu;

500+ külalist, kes peost kohapeal osa said;

7 otseülekande kaamerat;

300+ ekraani, mille vahendusel jälgiti sündmust läbi veebi;

50+ otseselt või kaudselt korraldamisse kaasatud inimest või ettevõtet, kes panustasid oma aja, energia, nõu, jõu või rahaliste vahenditega;

2500+ vaatamist on Lihula Eurovisiooni rahva lemmikul;

10 000+ vaatamist on kõigil teistel Youtube’is olevatel etteastetel kamba peale kokku.

Kokkuvõttes panustasid selle sündmuse nimel kümned ja sajad inimesed, alates kostüüme õmblevatest lastevanematest ja lõpetades vallavanema ning kohalike ettevõtjatega. Kes aitas auhinnakorvi täita, kes tekitas kiirema interneti, et otseülekanne võimalikuks saaks:igaüks toetas ürituse toimumist omal moel. Vähe oli neid inimesi, keda see sündmus üldse ei puudutanud. Pea terve kogukond hingas Eurovisiooni rütmis. Sündmus oli kohalikele sedavõrd oluline, et nii mõnegi asutuse tööpäev lõppes seetõttu natuke varem.

Algselt tavapärase koolisündmusena planeeritud üritus veeres lumepallina mitu korda suuremaks kui keegi oleks julgenud loota. Tõtt öelda kestab järellainetus tänaseni. Kes oleks osanud toona arvata, et Lihula Eurovisioon valitakse Ettevõtliku Kooli žürii poolt vabariigi parimaks noorte algatuse projektiks ning saab Swedbanki eriauhinna kogukonna kaasamise eest!

Lisaks tõi selle sündmuse korraldamine Lihula Gümnaasiumi huvijuhile Hilje Tammarule maakonna noorsootöötaja eriauhinna ning üks peakorraldajatest, Eliise Tiidussalu, kes tegev veel mitme ettevõtmise juures, sai Läänemaa aasta noore tiitli.

Teede ja ideede kohtumispaik

Lihula vald korraldas alles hiljuti tunnuslause leidmise konkursi, kuhu saadeti tervelt 82 ettepanekut. Vallavanema poolt kokku kutsutud kümneliikmeline komisjon hääletas ühehäälselt võitjaks tunnuslause: “Teede ja ideede kohtumispaik”.

„Ei leia rohkem sellist ajatut ja head lauset, mis kõik ära seoks ja ka homme värskena püsiks,” kommenteeris komisjoni esimees Jaak Kastepõld. „Mõned võtsid huumoriga, teised südamega, kuid kaasamõtlejaid oli palju,” iseloomustas ta laual olnud valikuid.

Vaade Lihulale. Foto:
Vaade Lihulale. Foto: P. Vain, M. Veltman

Jaak Kastepõld, kes on ühtlasi ka vallavolikogu esimees, on kogu Lihula kodanikualgatust ja vabatahtlikus korras ette võetut iseloomustanud niimoodi:  „Lihula on täna väga õnnelikus seisus, sest mitmete ettevõtmiste taga on ääretult suur hulk lisapanust, mida ei peaks neilt tegijatelt eeldama. Kuid ometi tehakse. Need on meie tublid toimetajad erinevatelt elualadelt, kes ei pea paljuks ühe väikese koha nimel pingutada.

Me ei tee oma väikeses koduvallas midagi kardinaalselt teistmoodi kui varem, kuid meie tegevuste rõhk on lihtsatel, inimlikel väärtustel ning sellega kaasnev mõju on tohutu. Lihtne naeratus, “aitäh”, patsutus õlale, “oled oodatud” ja “tere tulemast” maksavad palju rohkem, kui “ei saa-ära sega-meil pole võimalust” lahendused. Aega on kõigil ühtmoodi vähe ning see panustatud aeg on võetud nende perede ja sõpradega koosolemise arvelt. Hinnakem seda!”

Mõned meeleolukad tagasivaated videopildi vahendusel

Kevadise Lihula Eurovisiooni üks stiilinäide  
https://www.youtube.com/watch?v=c0LHdJohfTg

Mullihotelli avamine ja Lihula meeskoori esinemine Kirbla astangu serva peal
https://www.youtube.com/watch?v=1Y_NUQGWVv0

Lihula valla inimesed ja sündmused vabariiklikus meedias
http://lihulateataja.ee/kultuur/lihula-valla-inimesed-ja-sundmused-riiklikus-meedias/

Kirja pannud Kristi Märk
Lihula Teataja toimetaja
Lihula info- ja arenguspetsialist

Tagasi nimekirja