Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Kuidas saada paremaks vabatahtlike kaasajaks?

Eelnevatel nädalatel kirjutasime sellest, et vabatahtlike kaasajate mureks on tihtipeale motiveeritud abiliste leidmine ning samuti kirjutasime põhjustest, miks vabatahtlikud teinekord kui vits vette ära kaovad.

Allakirjutanu usub, et suurepärase vabatahtlike kaasaja oluliseks salanipiks on lisaks vabatahtlike kaasamisprotsessi mõistmisele oma (püsi)vabatahtlikke tundmine: ta huvitub oma vabatahtlike mõttemaailmast ja tegemistest ning oskab pakkuda vabatahtlikele selliseid tegevusi, et too tahaks aina uuesti ja uuesti tagasi tulla, et ikka ja jälle saada osa toredatest tegevustest ning toita oma motivatsioonivajadusi.

Millele võiks vabatahtlike kaasaja mõelda, kui tahab oma tööd hästi teha ning ühenduse vabatahtlike hoida?

  • Täna oma vabatahtlikke. Pidevalt. Regulaarselt. Näita igakülgselt vabatahtlikele oma tänu ning ära unusta neile öelda, kui oluline on nende panus ühenduse eesmärkide saavutamisel. Loomulikult peab selline tagasiside olema sisukas ning läbimõeldud. Õõnsad ja tühjad sõnad ei paita kellegi hinde. Muideks, ära unusta oma vabatahtlike panusele tähelepanu pöörata ka avalikes sõnavõttudes.
  • Seo vabatahtlike tööülesanded ühenduse eesmärkidega. Pea igale vabatahtlikule on oluline teada, et tema tööülesanded on organisatsiooni seisukohalt oluliselt. Ära pea ajaraiskamiseks selgitada oma vabatahtlikele, kuidas nende tegevused suurde pilti sobituvad.
  • Loo oma vabatahtlikest kogukond. Paku vabatahtlikele ühiseid tegevusi. Tänuüritused, tagasisideüritused, meeleolukad ühisüritused kasvatavad vabatahtlikud (ja töötajad) omavahel ühtehoidvaks kogukonnaks ning innustab inimesi ühendusse jätkuvalt oma aega ja oskusi panustama.
  • Näita, et iga vabatahtlik on tähtis. Muuhulgas võta ühendust vabatahtlikega, kes pole kohale tulnud või keda pole ühenduses juba mõnda aega näha olnud. Uuri, mis on juhtunud ning julgusta neid tagasi tulema, kui elukorraldus seda jälle võimaldab.
  • Paku oma vabatahtlikele jõukohaseid ülesandeid ja vastutust. Märka oma vabatahtlike eesmärke, unistusi, oskusi ja eeldusi ning aita neil vabatahtliku tegevuse kaudu soovitus suunas kasvada ja areneda. Sinu ühenduse vabatahtlikud võivad olla suurepärased liidrid, tulevased töötajad või juhatuse liikmed. Märka oma vabatahtlike talenti ja juhi nende arengut!
  • Jaga oma vabatahtlike edulugusid, teiste vabatahtlike seas, kodulehel, Facebooki lehel, meedias. Näita, et oled nende panuse üle uhke!
  • Tunnustage parimaid! Nii väiksed kui suured teod loevad. Tunnustuseks võib olla nii tänuüritus, erinevad meened või hoopiski kandidaatuuri esitamine piirkondlikele või riiklikele tunnustussündmustele.
  • Kutsu oma ühendusse uusi vabatahtlikke …. näiteks juba olemasolevate vabatahtlike kaudu. Pole midagi tõhusamat kui innustunud vabatahtliku üleskutse oma sõprade ja tuttavate seas.

Loe ka seda: Vabatahtlike kaasamine pole raketiteadus.

Mõtiskles Anu Viltrop

Tagasi nimekirja