Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Kus asuvad kõrgelt motiveeritud vabatahtlikud?

Vabatahtlike tegevuse planeerijatel on ehk pisikene lootus, et kuskil salajases peidukohas on lademetes vabatahtlikke, kes kannatamatult ootavad võimalust ükskõik millises organisatsioonis oma aega ja oskusi panustada.

Ometigi pole võimalikes vabatahtlikes huvi äratamine ning uute inimeste värbamine sugugi ülemäära lihtne. Võimalusi, kuhu vabatahtlikuks minna, on palju ning – vahet pole, kas oled nimekas heategevusorganisatsioon või alles alustanud tundmatu maailmamuutja – konkurents on tihe. Mõtle hoolega, millega just sinu organisatsioon potentsiaalsetele vabatahtlikele silma võiks paista?  Milliseid väärtuseid endas kannate? Mõelge ka sellele, kui palju panustate aega värbamissõnumite loomisele ning võtate aega läbi mõelda ja kirjeldada tööülesandeid ning ootusi inimese eelduste, oskuste ning ajapanuse suhtes? Suvaliselt sotsiaalmeediasse üles visatud kuulutus ei pruugi tekitada soovitud huvi – sarnaseid kuulutusi on lihtsalt väga palju.

Kui organisatsioon ei leia endale sobivaid vabatahtlikke, siis võib probleem olla ka selles, et ühendus ei paku võimalikele vabatahtlikele sobivaid tegevusi. Me võime ju arutleda, kas inimesi kannustab vabatahtlikuna tegutsema altruistlik aade või mitte, kuid praktikas kipub inimene valima tegevusi ikkagi selle järgi, et see oleks huvipakkuv ning sobituks tema ülejäänud elukorraldusega. Seega võib oletada, et vabatahtlike meelitamiseks peab organisatsioon hoolega läbi mõtlema, kuidas pakkuda vabatahtlikele piisavalt paindlikke võimalusi nii rollide, ülesannete, tegevuste asukoha kui ka aja osas. Pea meeles ka seda, et vabatahtlik panustab juba oma aega ja oskusi, tema tegevusega seonduvad kulud tuleb katta vabatahtlike kaasaval organisatsioonil endal. Vabatahtlikule ei saa anda ka liialt ajamahukaid ülesandeid, sest ta teeb seda kõike ju oma muude tööde ja kohustuste kõrvalt.

Ühenduse ülesandeks on vabatahtlikuks tulemine ja olemine teha inimese jaoks nii lihtsaks ja köitvaks kui võimalik. Mõnel juhul võib see tähendada, et rakendada tuleb senisest sootuks tavapäratumaid viise, näiteks pakkuda inimesele võimalust olla vabatahtlik kodust, näiteks e-vabatahtlikuna. Vabatahtike kaasajana on teie ülesandeks tunda huvi oma vabatahtlike isiklike eesmärkide vastu ning pakkuda tegevusi, mis vabatahtlikule meelepärased ning tema motivatsiooni toidavad. Ärge unustage, et tema ühenduse juures hoidmine ongi pidev töö.

Niisiis, vabatahtlike kaasajana saame palju ise ära teha, et motiveeritud inimesed meid üles leiaks ning  meie juures oma aega ja oskusi panustada tahaks.

Kirja pannud Anu Viltrop

Tagasi nimekirja