Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Liikudes teed südamele head!

Aprillikuu kolmas nädal on Eestis traditsiooniliselt pühendatud südametervisele. Südamenädalat tähistatakse Eestis alates 1993.aastast – seega tänavu juba 23. korda. Kahtlematult on südamehaiguste üheks riskiteguriks vähene liikumine ning ebatervislik toitumine. Südamenädal on suurepärane aeg eluviiside ülevaatamiseks ning positiivsete muudatustega alustamiseks.

Tapa Vabatahtlike Tugikeskus on üheks eesmärgiks võtnud kogukonnas elavate lastega perede tervislike eluviiside toetamise. Seega on igati ootuspärane, et südamenädala ajal korraldasid tugikeskuse liikmed vabatahtlike võrgustiku abiga seitsme Lääne-Virumaa ja ühe Järvamaa omavalitsuse piirkonnas ridamisi väga erilaadilisi tervistedendavaid üritusi. Muuhulgas tehti sporti, korraldati terviseteemalisi loenguid, valmistati tervislikke smuutisid, räägiti toidupüramiidist ning tervislikust toidust, õpiti esmaabivõtteid ning kontrolliti tervisenäitajaid: vererõhku ja veresuhkrut. Allpool mõned näited.

Kõigepealt lõunasöök ja siis peskastiehitus
Kõigepealt lõunasöök ja siis pesakastiehitus

Vasta koolis, Viru-Nigula vallas toimus südamepäev, mida viisid läbi Tartu Ülikooli arstitudengid. Õpilastele näidati, kuidas siduda haavu ning juhendati, kuidas helistada kiirabisse. Samuti räägiti, mida teha vingumürgituse puhul ning õpiti, kuidas eemaldada hingetorust võõrkehasid. Tapal ja Jänedal harjutati õhtuti Anu Jonuksi juhendamisel kepikõnni tehnikat.

Aravete koolis, Ambla vallas toimus aga hoopiski jumpingutreening „Hüppa südamest“, mis meeldis ühtmoodi nii esimese kui ka viimase klassi lastele. Samuti toimus ühine smuutitund, kus lapsed said ise katsetada erinevate komponentide kooslust. Lastele oli suureks elamuseks ise koostada meelepäraseid retsepte ning tõdeda, et kõik valminud smuutid maitsesid imehästi!

Iga valminud pesakast leidis endale omaenda puu
Iga valminud pesakast leidis endale omaenda puu

Väike-Maarja vallas sõid lapsed kõigepealt kõhud suppi täis ning asusid seejärel lindudele pesakaste ehitama. Valmis pesakastide põhjale kirjutati oma nimi, et see alt vaadates kõigile silma hakkaks. Pesakastid kinnitas puude otsa tugikeskuse vabatahtlik, küll aga sai iga laps valida sobiva puu, kuhu tema valmistatud pesakast panna. Kolm tundi möödus kui lennates ja pärast ei tahtnud keegi koju minna.

„Minu meelest on maainimesele selliseid üritusi väga vaja, sest neil ei ole igapäevaselt aega lastega  niisuguseid tegevusi  teha.  Minule, kõrvaltvaatajale, tundus pereliikmete omavaheline läbisaamine pärast üritusi palju parem,“ võtab tugikeskuse vabatahtlik Marika Õim jutu kokku.

Hästi toimiv koostöö Laekvere, Viru-Nigula, Tamsalu, Väike-Maarja, Kadrina, Tapa ja Ambla omavalitsuste ja ettevõtete-sponsoritega tõi neile üritustele kokku 348 inimest (pered, lapsed, aktivistid, eakad).  Vabatahtlikud panustasid südamenädala õnnestumisse suisa 150 töötundi! Vabatahtlikud olid aktiivselt abiks teavitustrükiste levitamisel sihtgruppidele, läbirääkimistel KOV-ga ning kodukoha äriühingute ning eraisikute kaasamisel üritustele. Piirkonna koordinaatorite ja vabatahtlike kaasabil jõudsid osalema ka riskirühmadesse kuuluvad passiivsed pered, sest neile oli korraldatud sponsorite abiga transport.

Tegevused toimusid KÜSKi rahastatud projekti “Lääne-Virumaa tugiisikuid ühendava koostöövõrgustiku arendamine valdkonnaüleseks” raames. Projekt jätkub, hetkel käivad ettevalmistustööd augustis toimuvaks üritustesarjaks “Väikelapse tervisepäev”, kuhu oodatakse taas aktiivseid inimesi kaasa lööma. Täpsema info saamiseks jälgi Tapa Vabatahtlike Tugikeskuse kodulehte www.vabatahtlik.com.

Kirja pannud Senta Malva, projekti koordinaator
Tapa Vabatahtlike Tugikeskus

Tagasi nimekirja