Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Muudame maailma kasvõi hommikumantlis!

Mikrovabatahtlikkusest ning lühiajalise vabatahtlikkuse kasvutrendist oleme blogis juba varemgi kirjutanud näiteks siin ja siin.

Mikrovabatahtlikkus on lühiajaline ning mittesiduv tegevus, mis võtab aega mõnest minutist mõne tunnini. Tihtipeale on sellised tegevused spontaansed ja väheformaalsed. Pole töövestlusi, pole lepinguid, pole eelnevat koolitust ega pikaajalisi kohustusi. Vabatahtlik abiline saab lihtsalt tulla, teha oma ülesanded ära ning pole ootust, et ta ilmtingimata tagasi tuleb. Veelgi enam, paljud mikrotegevuste otsijad tahaksid asju teha kodust ning kasvõi hommikumantlis.

Mikrovabatahtlikkus on suurepärane viis kaasata neid, kellel pole võimalust ega mahti panustada pikemalt ja mahukamalt. Mikrovabatahtlik võib tegutseda nii  online ehk virtuaalselt kui offline ehk reaalses elus. Mikrovabatahtlik võib kirjutada näiteks artikli Wikipeediasse, geodateerida mõne foto Ajapaiga pildipangas, küpsetada koogi heategevusürituseks või hoopiski istutada puu kodukoha parkmetsa.

Paljude vabatahtlike kaasajate igapäevane kogemus ning ka mitmed uuringud kinnitavad, et kiire elutempo tõttu üha kasvab nõudlus pisikeste vabatahtlike tööampsude järele. Mõne aasta jooksul on mitmel pool maailmas loodud veebiplatvorme, mis on pühendunud just vabatahtlike tööampsude vahendamisele.

Vabatahtlike kaasajatele on selline ilming tihtipeale peavalu, sest mitmed rollid ja ülesanded eeldavad pikaajalist panustamist (nt abipolitseinikuna politsei ridades, vabatahtliku seltsilisena hoolekandeteenuste juures või varjupaigas koerte eest hoolitsejana). Ometigi võib mikrovabatahtlikkusest kasu olla ka ühendustele endile, sest:

 • See võimaldab pakkuda atraktiivset tegevust suuremale hulgale väga erinevate oskustega ja kogemustega inimestele.
 • Hästi korraldatud ja jõukohane vabatahtlik amps võib mõnd mikrovabatahtlikku meelitada kaaluma püsivamat panustamist.
 • See võimaldab kaasata oma tegevustesse eriliste oskustega ja väga hõivatud inimesi.

Enne kui vabatahtlike kaasajana mõtled hakata pakkuma mikrotegevusi, mõtle läbi, kas see sinu organisatsiooni laadiga sobib. On tegevusi, mida saab väiksemateks juppideks tükeldada ja on tegevusi, kus see ei ole kindlasti võimalik.

Kaasajana mõtle läbi ka võimalikud riskid, ohukohad. Kuipalju võiks sul kuluda aega, et koordineerida kõikide mikrovabatahtlike tööd? Isegi kui iga vabatahtliku panus on imepisike, tuleb neile ülesanne kätte jagada ning pärast tagasisidet anda. Mõtle sellelegi, kas sa ka tegelikult julged usaldada ülesandeid inimesele, keda sa võibolla ei tea ega tunne ning põhjalikumaks tutvumiseks pole mahti?

Mida mikrovabatahtlikud võiksid teha:

 • Konkreetsete kampaania- ja kommunikatsioonitegevuste läbiviimine
 • Kõnepidamine mõnel üritusel
 • Mõni pisem ehitustöö, näiteks kogukonnakeskuse seina värvimine
 • Blogipostituse kirjutamine
 • Annetuste kogumine
 • Rahvakaasamine ehk crowdsourcing
 • Andmete kogumine
 • Artiklite kirjutamine Wikipeediasse
 • Koogi küpsetamine heategevuslikuks ürituseks
 • Asjade kogumine heategevuseks
 • Logo tegemine

Võimalusi on veel rohkesti, kuid eeldada tuleb, et selline tööülesanne ei võtaks aega rohkem kui paar tundi ega nõuaks vabatahtlikult eelnevat ettevalmistust ning hilisemat lisapanustamist. Hästi disainitud mikrovabatahtlik tegevus sisaldab kindlasti tagasisidestamist, et vabatahtlik mõistaks, kuidas tema panus suurema eesmärgi poole liikumisel kaasa aitas.

Kindlasti ei asenda mikrovabatahtlikkus traditsioonilist vabatahtlikku tegevust, kuid ei tasu tähelepanuta jätta inimesi, kes tahavad aidata ja head teha, kuid pikemaajaliseks panustamiseks ei jätku tähelepanu, aega ega jaksu. Muideks, iga aasta 15. aprillil tähistatakse mikrovabatahtlikkuse päeva. Mida plaanid sellel päeval teha sina?

Kirja pannud Anu Viltrop

Tagasi nimekirja