Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Suvi – hingetõmbamise aeg

Vabaühenduste maastikku vaadates näib igatähes, et pärast jaanipäeva „tõmmatakse juhe seinast“. Arvutid sulguvad, paberkaustad lendavad kaugele kapinurka ning töised mõtted asenduvad rõõmuga elust, suvest, soojusest. Kui ilm ei kannata õhtuti terrassiserval sääsekuplasid sügada, võib rõõmu tunda tassitäiest soojast teest, õlgade ümber mässitud tekist ning lohutust pakkuvast kaminatulest. Mis teha: elame sellises kohas, kus kunagi täpselt ei tea, mis ilm toob. Kindlapeale on aga suvi see aeg, mil saab kosuda pikast pimedusest ning pikkadest töönädalatest.

Ei olnud see sugugi mitte ammu, kui elu käis sootuks teistpidi. Talvekülm sundis tuppa peitu, kuid suvi oli kibekiire tööaeg. Tõsi, tänaselgi päeval on inimesi, kelle elurütm käib samuti, näiteks ehituses, põllumajanduses või turismis.

Ometigi näib mulle, et – suvel või  mõnel muul ajal – hingetõmbeaega on meile kõigile vaja. Lastepsühholoogid soovitavad jätta lastele aega igavlemiseks ja laisklemiseks. Samasugust viljastavat igavust ja kulgemist soovitaks ka igale täiskasvanule, et mõistus selge püsiks  ning läbipõlemise oht langeks.

Kuidas siis vabatahtlikkusega on? Kas meil jääb suvel selleks mahti?

Ühtpidi pakub suvi ju põnevaid võimalusi: toimub hulgaliselt spordivõistlusi ja festivale, kus saab ägedaid kogemusi omandada ning uusi tutvussuhteid sõlmida. Näiteks Ironman Tallinn toimub kolme nädala pärast ning  korraldajad ootavad pikkisilmi vabatahtlike abiliste lisakäsi.

Kas me oleksime suvel valmis siduma end ka püsivamaks ajaannetuseks? Näiteks Kodukant otsib jätkuvalt Harjumaal, Hiiumaal, Lääne-Virumaal, Pärnumaal, Viljandimaal ning Põlva- ja Võrumaal inimesi, kes oleks valmis vabatahtlike seltsilistena pakkuma tuge eakatele või erivajadusega täisealistele inimestele.

Mõtle sellelegi, et üks uuring viitab, et kes aega mõtestatult kulutab, sellel tekib aega hoopis juurde. Seega – ka head tehes ning vabatahtlikuna panustades saame koguda energiat uueks töiseks hooajaks.

Mõtiskles Anu Viltrop

Tagasi nimekirja