Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Tahaks vabatahtlikuks hakata – tegutse targalt!

Ligihiiliv kevad puistab tihtipeale inimesesse kamaluga rahutust ning soovi teha midagi toredat, põnevat ja tähendusrikast. Vabatahtlik tegevus on suurepärane viis nii aja veetmiseks, uute asjade õppimiseks kui ühiskonda panustamiseks. Aga enne, kui peadpööritava kiirusega vabatahtliku tegevuse maailma sukelduda, tasub teha veidi eeltööd.

  • Mõtle, mis on sinu jaoks oluline? Allakirjutanu soovitab vabatahtlikuna tegutseda sellises ühenduses, mis tegutseb sulle olulises ja huvipakkuvas valdkonnas ning mille lähenemisviis on sinu jaoks sobilik. Infot tasub otsida internetist, aga küsi kindlasti ka oma tuttavatelt ja sõpradelt.
  • Mõtle, milliseid oskusi tahaksid ühendusele pakkuda? Mõtle järele, kas sa tahaksid vabatahtlikuna pakkuda oma erialaseid oskusi või teha pigem midagi hoopis muud. Paljud ühendused oleksid väga rõõmsad spetsiifiliste oskustega vabatahtlike üle, kes aitaksid neid näiteks turundustegevustega, projektide kirjutamisega, fundraisinguga jms. Samuti on kuhjaga ülesandeid, mis eriteadmisi nõua, kuid on mõnusaks viisiks vaba aega veeta.
  • Ühilda oma isiklikud eesmärkke vabatahtliku tegevusega. Paljudes ühendustes on võimalik õppida uusi oskusi. Ole ainult julge ja ettevõtlik!
  • Ole aja planeerimisel konservatiivne ja ettevaatlik. Mõtle hoolega järele, kuipalju jääb sul vabatahtlikuks tegevuseks aega töö, kooli, pere ja muude kohustuste kõrvalt.  Planeeri oma aega pigem ettevaatlikult, et sa end lõhki ei rabeleks. Mõtle ka selle peale, kas tahaksid panustada lühiajaliselt või oleksid valmis tegutsema pikema perioodi vältel? Paljudes ühendustes on suur puudus inimestest, kes oleksid valmis ühenduse tegevustesse panustama regulaarselt.
  • Ka ühendusel võib olla sinu kohta küsimusi. Ole selleks valmis ning ära pane pahaks, kui nad küsivad sinu elulugu või tahavad teada töökogemuste kohta. Mõningatel juhtudel (nt lastega töötades) on karistusregistri väljavõte lausa seadusega kohustuslik.
  • Tahaks olla vabatahtlik, kuid on keeruline kuskile füüsiliselt kohale minna? Uuri võimalusi olla e-vabatahtlik ning teha head kodust (või töölt) lahukmata.

Kirja pannud Anu Viltrop

Tagasi nimekirja