Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Tule homme jälle ehk kuidas hoida oma püsivabatahtlikke

Küllap pole väga keeruline leida vabatahtlikke ühekordseteks üritusteks ja aktsioonideks. Kui üritus läbi, saab rahulikult tänusõnad edasi anda ning elu läheb edasi. Küll on aga paljud organisatsioonid hädas sellega, kuidas hoida vabatahtlikke enda juures pikema aja jooksul mingisuguste kindlate tööülesannete täitmiseks.

Vabatahtlikkuse puhul tuleb kindlasti arvestada sellega, et mingil määral inimesed liiguvadki: nad tulevad ja panustavad, nii nagu oluliseks peavad, jaksavad ja nagu aega on.

Inimeste huvi ja indu hoiavad üleval väga erinevad asjaolud, ja eks tõsi ole see, et lõppude lõpuks tulebki motivatsioon inimese iseenda seest. Ettenägelik vabatahtlike kaasaja püüab siiski välja uurida, kuidas inimese motivatsiooni, tahtmist ja indu toetada ning suunata. Mis kõnetab vabatahtlikke sinu ühenduses?

Vabatahtlike motiveerimisvõimalustest on värava juhendmaterjalides kirjutatud pikalt ja põhjalikult, kuid mõned  mõtted siiski veel.

Mis hoiab pikaajalist vabatahtlikku sinu organisatsiooni juures?

  • Organisatsiooniga samad või sarnased eesmärgid. Vladimir Svet ja Dmitri Moskovtsev on värava blogiloos kirjutanud sellest, et ka ümbrikule markide kleepimine võib olla paeluv, kui vabatahtlik mõistab selle rolli olulisust suuremas pildis. Samas on inimesel raske püsida pikalt ühenduse juures, mille eesmärgid ja ka tööstiil vabatahtliku südametunnistusega kokku ei klapi.
  • Vabatahtliku ootustega arvestamine. Vabatahtliku ootuste kohta tasub küsida juba ühise teekonna alguses ning aegajalt teha vahekokkuvõtteid, sest nii vabatahtliku kui ka organisatsiooni ootused, soovid ja vajadused võivad ajas muutuda. Kas vabatahtlik tahab töökogemust? Arenguvõimalust? Aega veeta? Uusi tutvusi? Tõenäosus pikaajaliseks koostööks on parem siis, kui vabatahtliku ootused on kaetud.
  • Võta vabatahtliku jaoks aega. Isegi kui vabatahtlik on oma rollis iseseisev ja tubli, tasub aegajalt olulisemad asjad üle rääkida ning olla olemas, kui vabatahtlik midagi arutada või üle küsida tahab. Paku tuge ja abi suuremate probleemide lahendamisel.
  • Selgus ja konkreetsus. Vabatahtlikul on kergem ühenduses tegutseda, kui ta teab täpselt, millised on tema tööülesanded või eesmärgid, mida ta peab saavutama. Samuti on suurepärane, kui vabatahtlikul on teada kindel kontaktisik (kindlad kontaktisikud), kelle poole murede või küsimustega pöörduda.
  • Sisuline tagasiside. Anna vabatahtlikule julgelt teada, kui oled tema tegemistega rahul ning paku rahulikult näpunäiteid, kui midagi parandamist vajab.
  • Hinda aega. Veendu, et vabatahtlikule pandud ülesanded on talle ka ajalises plaanis jõukohased. Ära kurna ega ära kasuta vabatahtlikku ära! Vajadusel korralda töö nii, et mahukamate ülesannetega saaks tegeleda mitu inimest. Püüa tajuda, kui vabatahtlik vajab puhkust ning anna talle siis aega. Julgusta teda tagasi pöörduma, kui rasked ajad on möödas.
  • Kulude katmine ja/või tarvilike töövahendite pakkumine. Kui vabatahtlik lisaks ajale peab veel soetama töövahendid või maksma jooksvaid kulutusi, siis läheb varem või hiljem lugu hapuks.
  • Oleme koos. Paljudele vabatahtlikele pakub suurt rõõmu kohtuda ühenduste teiste vabatahtlikega, et jagada muljeid ja kogemusi ning tunda rõõmu sellest, sarnaste väärtustega inimesi on tema ümber veel teisigi. Loo oma ühenduses võimalusi, et vabatahtlikud saaksid veeta koos aega ka töövälises keskkonnas ning saada omavahel tuttavaks või isegi sõbraks.
  • Jäta meelde vabatahtliku isiklikud tähtsündmused! Sünnipäev. Lapse kooliminek. Ametikõrgendus tööpostil. Märka selliseid asju, pea meeles ja võta jutuks. Niimoodi tunneb vabatahtlik end tähtsana ning meeskonna osana.
  • Tunnusta ja kiida. Kiitmine ei võta sult tükki küljest ja ole selles osas loov! Tänukirjad. Kallistus. Ühisüritused ja ühine aeg. Kohvijoomine. Sisukas vestlus. Osalemine valdkonna konverentsil. Mis sinu vabatahtlike puhul võiks kõige paremini töötada? Samuti meenutame, et oma tublimaid vabatahtlikke saab alates 10. septembrist esitada Märka vabatahtlikke tunnustamisele.

Tundub suur töö? Vabatahtlike kaasamine ongi täiesti omaette töö, mis nõuab kõigis etappides tähelepanu, suunamist ja juhtimist, see ei toimi iseenesest.

Kirja pannud Anu Viltrop

Tagasi nimekirja