Otsi kodulehelt
Sulge otsing
Tagasi nimekirja

Abipolitseinikud võivad saada suuremad õigused relva kasutada

Riigikogus on arutlusel eelnõu, et laiendada abipolitseinike õigusi ja vastutusvaldkondi. Mitme ettepanekuga on nõus ka siseministeerium, kuid näiteks abipolitseiniku tulirelv võiks ministeeriumi hinnangul jääda ainult hädakaitsevahendiks.

Abipolitseinike õiguste laiendamiseks seaduseelnõud koostama hakanud Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni liikme Jaak Madisoni sõnul on abipolitseinike roll aastatega oluliselt muutunud. Nii näiteks abistavad paljud neist ka mujal, kui patrulltöös.

“Kriminaalbüroos on umbes viisteist abipolitseinikku. Nendest umbes kümme on endised kriminaalpolitseinikud. Nad on spetsialistid, nad on professionaalid kuid neid saab kasutada abipolitseiniku seaduse alusel,” ütles Madison.

Kehtiva korra järgi võib abipolitseinikku kasutada küllalt piiratud ülesannetes, peamiselt avaliku korra tagamiseks ja liiklusjärelevalves. Eelnõuga soovitakse seda ringi laiendada. Siseministeeriumi nõunik Eimar Veldre ütles, et niisugust ettepanekut peab põhjalikumalt kaaluma.

“Kus jookseb piir avaliku korra tagamisest ja oma kolleegi julgestamisest ja kui me räägime kriminaalmenetlusest, siis need on kindlasti piirid, mis vajavad täiendavat analüüsimist. Kui tegemist on jälitustegevuse ja selliste asjadega, siis need on teatud riigivõimu funktsioonid, mida saavad täita ainult ametnikud,” rääkis Veldre.

Ka Eesti abipolitseinike kogu juhatuse esimees Rasmus Lahtvee ütles, et päris kriminaalmenetlusse kaasamist abipolitseinikud praegu ei soovi. Samas analüüsida seda küsimust tasub. “Näiteks Hollandi politsei näitel me teame, et seal on abipolitseinikel ka menetlusõigus olemas.”

ERR

Loe edasi

Tagasi nimekirja