Otsi kodulehelt
Sulge otsing
Tagasi nimekirja

Spordivabatahtlikkus kogub kiirelt populaarsust

Mis on spordivabatahtlikkus?

Varem on Kesk-Läänemere piirkonnas olnud juurdepääs spordivabatahtlikkusele võrdlemisi kaootiline. Noortel oli vähe infot selle kohta, kuidas pakkuda oma teenuseid spordivabatahtlikena ning kust saada teavet vabatahtliku tegevuse erinevate võimaluste kohta. Spordivabatahtlikkuse arendamise on võtnud oma südameasjaks organisatsioon SCULT, mille nimetus tuleb sõnadest «sport» ja «culture». Algatusele Youth-Sport-Vol pani SCULT aluse selleks, et tagada spordivabatahtlikkuse abil noortele parem ligipääs tööturule, seejuures peab Rahvusvahelise Spordivabatahtlike Liikumise SCULT juht Ott Pärna spordivabatahtlikkuse üheks olulisimaks väärtuseks sotsiaalset mitmekesisust.

Pärna sõnul oli selge, et katsetusfaasis on vaja mingit tuge. SCULTi tegevuse algus sai olulise panuse Kesk-Läänemere programmist, mille toetuse abil ehitati üles organisatsiooni sekretariaat, arendati tehnoloogiaplatvorm, mis lubab vabatahtlikke üha kergemini kaasata, töötati välja tegevusmudelid, mille alusel töötatakse, ning pandi alus SCULT akadeemiale.

Lubadus on see, mis loeb

Mida spordivabatahtlikkus noortele üldse annab ning miks peaks noor oma väärtuslikke vabu päevi vabatahtlikuks olemisele kulutama?

Pärna peab spordivabatahtlikkuse olulisimateks väärtusteks erinevaid sotsiaalseid oskusi, mida vabatahtlik töö annab, ja sotsiaalset mitmekesisust laiemalt, mida see mitmel viisil toetab. Kesk-Läänemere programmi projekti Youth-Sport-Vol sihtrühmaks olid küll töötud noored, ent külg külje kõrval töötati erineva sotsiaalse ja kultuurilise taustaga inimestega igas vanuses ja eluetapis. «Mida erinevam seltskond, seda parem», ütleb Pärna, ja lisab: «Väärtus tuleneb sellest, et saadakse üksteisega suhelda ja seeläbi maailmapilti avardada, väga palju on mentorlust ja muul moel üksteiselt õppimist.». Tegevusi on nendelegi spordivabatahtlikele, kel füüsilised võimed tagasihoidlikumad, näiteks on nägemispuudega noored IRONMANi triatlonil medaleid lahti pakkinud. Ka noorte endi sotsiaalne taust on väga erinev, osad neist õpivad, osad ei õpi.

Postimees

Loe lähemalt

Tagasi nimekirja