Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Kuus mõjuvat põhjust, miks vabatahtlik tegevus pole vaid noorte pärusmaa

Vabatahtlik tegevus muutub Eestis üha populaarsemaks. Eriti noored inimesed on vabatahtliku tegevuse omaks võtnud ning näinud selles võimalust, kuidas laiendada tutvusringkonda, saada väärikaid kogemusi ning soliidset täiendust CV-le.

Eesti mittevabatahtlikest moodustab suurima vanuserühma 50-aastased ja vanemad. Eakate osakaal rahvastikus üha suureneb ning sellele trendile muutust ei paista. Küllap soovib suurem osa inimesi ka eakana elada tervelt, õnnelikult ning ümbritsetuna lähedastest, aga kuidas jääda aktiivseks pärast pensionile jäämist? Vabatahtlik tegevus on suurepärane võimalus üksinduse, ängistuse ning kehva tervise vältimiseks.

  • Vabatahtlik elab kauem ning tal on parem tervis. Kuigi pole üheselt selge, kas tervemad inimesed tulevad meelsamini vabatahtlikuks või parandab vabatahtlikkus nende tervist, on siiski tõestatud, et vabatahtlik hoolib oma tervisest enam ning kannab selle eest paremini hoolt. Uuringute tulemusel on selgunud, et üle 50-aastastel regulaarselt vabatahtlikus tegevuses osalejatel on suurema tõenäosusega vererõhk korras.
  • Vabatahtlik tegevus alandab stressi ja peletab depressiooni. Eakaid vabatahtlikke kimbutab depressioon ja sotsiaalne eraldatus harvemini kui mittevabatahtlikke. Vabatahtlik tegevus pakub rahuldust ning teeb olemise rõõmsamaks ja õnnelikumaks.
  • Paremad peresuhted. Uuringud on näidanud, et eakatel vabatahtlikel on paremad ja rahuldustpakkuvamad peresuhted kui mittevabatahtlikel. Võib-olla seetõttu, et vabatahtlikuks käies saavad eakad hoolitsemisvajaduse täidetud ning nad on seetõttu peresuhetes iseseisvamad?
  • Kohtumine uute inimestega. Vanematel inimestel kipub lähedasi sõprussuhteid olema napilt. Vabatahtlikus tegevuses osalejat ümbritsevad teised vabatahtlikud ning abivajajad. Ühised tegevused liidavad inimesi. Nii tunneb eakas vabatahtlik end kogukonna väärtusliku liikmena ning teiste inimestega lähedasemana.
  • Kõrgem enesehinnang. Teiste aitamine, kasulik ja vajalik olemine tõstab enesehinnangut. Elukogenud inimesel on palju teadmisi, oskust ja kogemusi, mida teistele jagada!
  • Ja kindlasti pole väheoluline, et vabatahtlikel on parem seksuaalelu. Seda väidavad ka üle 65-aastased vabatahtlikud. Eriti märgatav on seos nendel inimestel, kes pakuvad vabatahtlikena oma professionaalseid oskusi.

Kirja pannud
Anu Viltrop

Huvilistele lisalugemist:

http://www.avahoolduskeskus.ee/projekt-olgem-

http://www.health.harvard.edu/blog/volunteering-may-be-good-for-body-and-mind-201306266428

https://www.serviceleader.org/instructors/studentpaper6aktiivsed/projektist

http://greatergood.berkeley.edu/article/item/what_seniors_get_from_giving_back

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140829135448.htm

http://www.nationalservice.gov/pdf/healthbenefits_factsheet.pdf

http://www.webmd.com/balance/news/20130823/volunteering-may-make-people-happier-study-finds

Tagasi nimekirja