Otsi kodulehelt
Sulge otsing

Viis põhjust hakata vabatahtlikuks

Kevadel valminud värske vabatahtliku tegevuse uuring tõdeb, et laias laastus osaleb vabatahtlikus tegevuses iga teine Eesti elanik. Kuigi uuring viitab, et sarnaselt maailmas aset leidvatele trendidele on Eestis suurenenud ühekordsete vabatahtlike ning kahanenud püsivabatahtlike arv, võib tulemuse üle siiski rõõmustada. Hea meel on sellegi üle, et vabatahtlik tegevus on Eestis laialdane ning iga soovija peaks leidma jõukohase ning sobiva rolli enesele huvipakkuvas valdkonnas.

Arusaadavalt on meil kõigil palju erinevaid kohustusi ning võib tunduda, et vabatahtlikkusega tegelemiseks ei jää enam kübetki aega. Ometigi arvan, et vabatahtlikku tegevust võiks oma ellu mahutada küll, sest nii mitmete uuringute kui ka paljude vabatahtlike kogemus kinnitab, et vabatahtlik tegevus aitab aitab kaasa emotsionaalse heaolu kasvule (eriti vanemas eas), õpetab uusi oskusi, laiendab tutvusringkonda ja nii edasi. Aja planeerimine on aga alati meie endi kätes. Mõni vaatab vabal ajal telekat, mõni käib trennis, mõni tegutseb hoopiski vabatahtlikuna endale meelepärases organisatsioonis.

Allpool on mõned põhjused, miks võiksid sinagi (püsivalt) vabatahtlikuna tegutseda.

Sul on, mida jagada

Meil kõigil on oskusi ja omadusi, mida mõnel vabatahtlikke kaasval ühendusel on väga vaja. Näiteks on paljudel ühendusel puudus eriti sellistest inimestest, kes jaksavad süveneda ning pikemat aega oma hoolt ja tähelepanu pühendada.

Vabatahtlikuna õpid paremini probleeme lahendama

Vabatahtlikuna tegutsedes võid sattuda olukordadesse, kus lahendust esmalt ei paistagi. Võibolla tekib sul hetki, kus lisaks töö- ja koduga seotud kohustustele tuleb lahendada veel kümmet keerulist küsimust. Või hoopiski pakud hoiukodu sotsialisieerimata kassile ning sul on tunne, et ta ei tule kapi alt kunagi välja. Või oled hoopiski tugisõber mõnele keerulises olukorras olevale lapsele ning sul on tunne, et sa ei pääse sellest kaitsemüürist kunagi läbi. Kannatlikkuse ja järjepidevuse abil leiad lõpuks lahendusviisi paljudele olukordadele. Samuti õpid vabatahtlikuna tegutsedes ilmselt oma aega paremini planeerima, et kõige vajalikuga toime tulla.

Saad proovida erinevaid rolle

Vabatahtlikuna on märksa kergem proovida erinevaid ülesandeid, ametirolle ning valdkondi. Võid valida, kas tahad nokitseda mõne ülesande kallal arvutis, või tahad kasvada hoopis ühenduses mõne valdkonna vabatahtlikuks juhiks. Vabatahtlikkusel põhinevas ühenduses on sageli sotsiaalne mobiilsus suur, ole ainult ise hakkaja.

Sul on alati ägedaid lugusid rääkida

Vahet pole, kas oled vabatahtlik olnud Eestis või välismaal, ägedaid ja meenutamisväärseid lugusid on sul ikka jagada. Muidugi on mõnes tundlikumas valdkonnas (näiteks sotsiaalvaldkonnas) asjaolusid ja detaile, mida sa andmekaitsenõuete tõttu oma sõpradele-tuttavatele rääkida ei saa, kuid kindlasti õpid nägema nii mõndagi ühiskonnas toimuvat hoopis uue nurga alt.

Võid leida uusi ja ägedaid sõpru ning tuttavaid

Mis seal salata, igapäevaselt kipume liikuma ikkagi oma ringkondades ning tunneme oma valdkonna inimesi. Vabatahtlikuna tegutsedes kohtud inimestega, kes tegutsevad sootuks erinevatel elualadel, kuid keda seovad sinuga samasugused väärtused.

Kust vabatahtlikku tegevust leida? Alustada võib loomulikult Vabatahtlike Väravast.

Mõtiskles Anu Viltrop

Tagasi nimekirja