Otsi kodulehelt
Sulge otsing
Tagasi nimekirja

Kersti Ringmets: miks mina? Ma maksan ju makse!

Meie riik on meie endi nägu ja kõigil on ööpäevas 24 tundi. Otsus, kuidas me seda aega kasutame ja millise ühiskonna oma lastele pärandame, sõltub meist endist, kirjutab siseministeeriumi kodanikuühiskonna nõunik, vähiravifondi Kingitud Elu vabatahtlik Kersti Ringmets.

5. detsembril tähistab maailm rahvusvahelist vabatahtlike päeva. Ikka selleks, et tunnustada vabatahtlike suurt panust ühiskonda. Tegemist on inimestega, kes aitavad ja toetavad kedagi väljaspool oma perekonda ja suguseltsi tasu saamata.

Üks läheb vabatahtlikult öösel vihmaga tänavale patrullima. Teine loobub vabast õhtust pereringis ja aitab korda teha küla kiigeplatsi. Seda, kui paljud inimesed ühel septembrikuu laupäeva hommikul pikast unest loobusid ning hoopis kodukanti koristama läksid, mäletame veel kõik. Ka need, kes ei läinud ja ei lähe. Igaühel omad põhjused.

Vabatahtliku tegevuse all mõeldakse oma aja, energia või oskuste pakkumist vabast tahtest ja rahalist tasu saamata peamiselt avalikes huvides ja ühiskonna heaks. Praxise andmetel on vabatahtliku tegevusega seotud Eesti elanikkonnast umbes kolmandik. Nende seas on üle 1000 abipolitseiniku ja üle 2000 vabatahtliku päästja. Keskmine Eesti vabatahtlik teeb aastas 63 tundi vabatahtlikku tööd. Täistööajale arvestades oleks vabatahtlike panus seega võrreldav 8700–11 300 inimese aastatööga, mis on ligilähedane väikese Kesk- või Lõuna-Eesti maakonna töötajate arvule. Arvestades, et keskmine palk oli 2017. aastal Eestis u 7,4 eurot tunnis, on vabatahtlike tehtava töö rahaline väärtus ligikaudu 125–160 miljonit eurot aastas.

Norras, Rootsis ja Hollandis tegutseb aga lausa pool elanikkonnast vabatahtlikuna. Püüame pidevalt just Põhjamaadega sarnaneda ja neile  järele jõuda. Vabatahtliku tegevuse osas on meil veel arenguruumi. See ei ole tegelikult halb, sest nii teame, et saab veel rohkem ja paremini.

Jõulueelne aeg on heategevuslikele organisatsioonidele kibekiire, kõik abikäed ja kaasamõtlevad pead on väga oodatud.

Alustavale vabatahtlikule annab hea ülevaate võimalustest veebileht www.vabatahtlikud.ee. Sealt leiab infot selle kohta, keda ja kuhu panustama oodatakse.

Postimees

Loe lähemalt

Tagasi nimekirja