Otsi kodulehelt
Sulge otsing
Tagasi nimekirja

Nurmenukuvaatlus: vabatahtlikud andsid teadlastele uut mõtteainet

Aprilli- ja maikuus kutsusid Eestimaa Looduse Fond ning Tartu Ülikooli teadlased eestlasi osalema üle-eestilises nurmenukuvaatluses “Eesti otsib nurmenukke”. Maikuu väldanud vaatluste käigus piiluti enam kui 200 000 nurmenuku õie sisse. Laekunud andmed viisid ootamatute tulemusteni, mis annavad teadlastele palju uut mõtteainet.

Harilik nurmenukk on erikaelne – see tähendab, et nurmenuku isenditel esineb kahte tüüpi õisi. Me kutsume neid S-tüübiks (inglise keelest “short” ehk lühikese emakakaelaga) ja L-tüübiks (“long” ehk pika emakakaelaga). S-tüübi õies on peale vaadates näha kõrgemal asetsevaid kollakaid tolmukaid ning L-tüübil on kõrgemal näha rohelise täpina emakakaela. Algatuse “Eesti otsib nurmenukke” raames palus Eestimaa Looduse Fondi ning Tartu Ülikooli ökoloogid vabatahtlikel otsida üles nurmenukupopulatsioonid ning tuvastada 100 juhuslikult valitud taime õietüüp.

Usinad nurmenukuvaatlejad saatsid andmeid enam kui 1600 populatsiooni kohta, kus kirjeldati kokku enam kui 200 000 nurmenuku isendi õietüüpi üle kogu Eesti. Heameelt teeb see, et algatusega tulid väga aktiivselt kaasa õpetajad – õpilasgruppe, kes mõne ainetunni või ekskursiooni jooksul nurmenukke vaatasid, oli ligi sajast koolist. Samuti võtsid nurmenukuvaatluse väljakutse vastu Teeme Ära talgupäeva raames oma kodukandi heaks kaasa löövad kogukonnad, kes perede ja külade kaupa loodusvaatlustes osalesid.

ERR

Loe lähemalt

Tagasi nimekirja