Otsi kodulehelt
Sulge otsing
Tagasi nimekirja

Vabatahtlike kaasamisest delegeeritud avalike teenuste juurde

Käesoleva aasta algus raputas vabatahtlikku maastikku tundvaid inimesi uudisega, et Pärnu linn on lõpetanud laste päevakeskuse teenuse pakkumisel koostöö Pärnu Shalomi abikeskusega. Shalom on erinevate riskirühmadesse kuuluvate inimeste abistamisega tegelenud juba aastakümneid ning 2011. aastal osteti Pärnus endale ka oma maja: koostöösuhe linnaga näis pikaajaline ja kindel. Tänasel päeval seisab Shalomi maja tühjana ning selle kuus töötajat on koondatud. Shalommi tegevustesse kaasatud vabatahtlikud, on pidanud leidma endale muud meelepärast tegevust.

Mis siis juhtus? Sotsiaalsete ettevõtete võrgustik uuris asjaolusid erinevatelt osapooltelt ning kirjutas sellest artikli.

Avalike teenuste delegeerimise teema on nüansirohke ja keerukas ning edukaid näiteid meil üle Eesti (veel) ülemäära palju leida ei ole. Üheks sõlmküsimuseks kujuneb tihtipeale teenuse hind. Kui teenusepakkuja planeerib avalikku teenust osutada vabatahtlike kaasaabil, siis võib see mõningatel juhutel tuua tõepoolest kaasa mõningase rahalise kokkuhoiu. Arvestada tuleb siiski, et vabatahtlike töö koordineerimine eeldab samuti järjepidevat koordineerimist ning finantse. Samuti ei saa vabatahtlikud asendada palgalisi töötajaid, vaid pigem saab vabatahtike abil pakkuda teenusele lisaväärtust. Vabatahtlike professionaalsus ja ettevalmistus sõltub aga samuti teenusepakkujast: kuidas vabatahtlikke ette valmistatakse, milliseid koolitusi pakutakse ning kuidas toetatakse vabatahtlikku tema aktiivse tegutsemisaja vältel.

Vabatahtlike Värav

Tagasi nimekirja